Nowa prowincja kapucynów

W St. Georgen am Längsee w Austrii odbyła się w dniach 9-11 maja 2011 roku kapituła Braci Mniejszych Kapucynów, w czasie której minister generalny zakonu br. Mauro Jöhri dokonał erygowania nowej prowincji zakonnej powstałej z połączenia dotychczasowej Prowincji Austriackiej oraz Prowincji Południowego Tyrolu. Na dzień dzisiejszy prowincję tworzy 127 braci kapucynów żyjących w 16 klasztorach. Spośród tych klasztorów 10 położonych jest na terenie Austrii zaś pozostałe 6 na terenie Południowego Tyrolu.


Erygując nową prowincję zakonną Generał powołał także nowy zarząd prowincji w następującym składzie: br. Lech Siebert – minister prowincjalny, br. Franz Zitturi – wikariusz prowincjalny, br. Markus Präg – II definitor, br. Ernst Ehrenreich – III definitor, br. Marek Król – IV definitor, br. Tomasz Miczek – V definitor oraz br. Markus Kerschbaumer – VI definitor. Obok braci Austriaków i Tyrolczyków w prowincji żyje także 20 braci pochodzących z Polski. Aż trzech z ich znalazło się w zarządzie nowej prowincji. Patronem Prowincji Austriacko-południowotyrolskiej został św. Wawrzyniec z Brindisi.

Br. Lech Sibert w czasie spotkania z braćmi na rozpoczęcie kapituły podkreślał z całym przekonaniem, że „jeśli, pomimo tak wielu różnic zabiegamy o to, aby kroczyć wspólną drogą, świadczymy ważną posługę zarówno dla zakonu jak i dla całego Kościoła". Nowo powstała prowincja to niewątpliwie wielkie wyzwanie w kontekście życia braterskiego, ale także wielka szansa na to, aby w świecie pełnym napięć i podziałów ukazać jednoczącą moc ewangelii, która dla kapucynów jest regułą życia i drogą do naśladowania Jezusa Chrystusa.  

br. Jacek Waligóra OFMCap

Za: www.kapucyni.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie