Pawiak – pierwsza stacja drogi do męczeństwa o. Kolbego

17 lutego minie dokładnie 70. rocznica aresztowania ojca Maksymiliana Kolbego przez Gestapo i osadzenia go w więzieniu w Warszawie. Franciszkanie z Niepokalanowa chcą w tym dniu przybliżyć sobie to wydarzenie we wspomnieniach i przeżyć w szczególnej modlitwie.

 
Warto zaznaczyć, że rok 2011 jest „Rokiem Świętego Maksymiliana" i choć centralne uroczystości zaplanowane są w dniach od 13 do 15 sierpnia br. (Oświęcim – Harmęże – Niepokalanów), droga do męczeństwa o. Kolbego wiodła przez Pawiak. Początkiem tej drogi był dzień 17 lutego 1941 r., a kresem wigilia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli dzień 14 sierpnia.

Jak poinformował o. dr Roman Soczewka OFMConv – współorganizator rocznicowych obchodów – już w środę, 16 lutego w Niepokalanowie o godz. 17 odbędzie się procesja z relikwiami św. Maksymiliana z celi zakonnej, w  której był aresztowany do bazyliki. Tam artyści scen warszawskich odczytają Mękę św. Maksymiliana wg  dokumentów, zeznań i świadków, napisanej przez Kazimierza Brauna. Zostanie też odprawiona uroczysta Msza św. z kazaniem o św. Maksymilianie i uczczeniem relikwii Świętego..

Główne uroczystości odbędą się 17 lutego w Muzeum Męczeństwa w Warszawie. O godzinie 10.00 zostanie przedstawiona  Męka św. Maksymiliana w wykonaniu tych samych aktorów. Ceremonia upamiętniająca osadzenie o. Maksymiliana w więzieniu na Pawiaku zakończy się złożeniem biało-czerwonych kwiatów u stóp jego wizerunku, znajdującego się w Muzeum. W programie rocznicowych obchodów zaplanowany jest też przemarsz do kościoła franciszkanów przy ul. Zakroczymskiej 1 , gdzie o godzinie 12.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św.

Męka św. Maksymiliana to rozdział z dramatu Kazimierza Brauna pt. Maksymilianus. Autor napisał dzieło w Stanach Zjednoczonych. Książkę wydało franciszkańskie wydawnictwo Bratni Zew z Krakowa. Dramat jest dialogowanym opisem męki świętego od aresztowania aż do śmierci w bunkrze głodowym w Auschwitz. Sztuka została napisana na wzór Pasji czytanej w kościołach w Niedzielę Palmową i w Wielki Piątek. Wspomniany autor napisał w sumie trzy dramaty o św. Maksymilianie: Maksymilianus, Cela ojca Maksymiliana i Mój syn Maksymilian.

o. Marek Wódka OFMConv/Radio Niepokalanów

Za: www.radioniepokalanow.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie