Ruszył Festiwal św. Dominika Dusza Jarmarku

26 lipca w Gdańsku rozpoczął się dziś liczący 748 lat Jarmark św. Dominika. Jak co roku, towarzyszyć mu będzie przygotowany przez gdańskich dominikanów Festiwal „Dusza Jarmarku”. Zaplanowano m.in. nocne projekcje filmowe w „Kinie pod niebem”, debaty o karierze, ojcostwie i kobiecości, nocne zwiedzanie dominikańskiej krypty i atrakcje dla dzieci.

Jarmark św. Dominika to największa w Polsce i jedna z największych w Europie plenerowa impreza o charakterze handlowo-kulturalnym. Nierozerwalnie związana jest z zakonem dominikanów. Kilka lat temu gdańscy dominikanie podjęli próbę przywrócenia komercyjnemu jarmarkowi religijnego charakteru.

– Tych, którzy będą chcieli odpocząć od hałasu i szaleństwa handlowania mamy festiwal „Dusza Jarmarku” – wyjaśnia o. Jacek Krzysztofowicz OP, przeor klasztoru dominikanów. – Aż do 16 sierpnia zapraszamy do zwiedzania wieży, krypty kościoła św. Mikołaja, a także innych ciekawych zakamarków. 2 i 9 sierpnia będzie można wejść tam także nocą.

3 sierpnia przed południem dominikanie wpłyną na Motławę Galeonem Lew, aby przejść w odpustowej procesji ulicami Głównego miasta. O godzinie 13.00 w bazylice św. Mikołaja odprawiona będzie uroczysta Msza św. Po niej, na placu przed bazyliką odbędzie się biesiada odpustowa.

Festiwalowi „Dusza Jarmarku” towarzyszyć będą nocne projekcje filmowe w „Kinie pod niebem”. W tym roku prezentowane filmy opatrzono wspólnym tytułem „Bajki o ludziach”. Będzie to 10 opowieści o prostych ludziach, prezentowanych w aurze delikatnego uogólnienia: bajki, magicznego realizmu, opowieści nostalgicznej, przypowieści, moralitetu. Czasem odrobinę uproszczone – ale ciepłe i nieodparcie budujące.

W trakcie Festiwalu odbędą się trzy debaty „W drodze pod księżycem” poświęcone karierze i ojcostwu, kobiecym regułom sukcesu i dialogowi psychologii z duchowością. Dyskusje poprowadzi o. Wojciech Prus OP, dyrektor dominikańskiego wydawnictwa „W drodze”.

Ponadto w trakcie festiwalu będzie można obejrzeć wystawę o gdańskim dominikaninie żyjącym na przełomie XVI i XVII wieku pt.: Martin Gruneweg. Gdańszczanin – Dominikanin – Europejczyk. W trakcie wystawy po raz pierwszy w historii zaprezentowany zostanie publicznie rękopis dzieła Grunewega przechowywany obecnie w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.

W programie Festiwalu znalazły się także atrakcje dla dzieci, Zaduszki memlingowe i koncerty organowe. Szczegółowy program Festiwalu „Dusza Jarmarku” znaleźć można na stronie internetowej www.dominikanie.pl

Jarmark św. Dominika swój początek bierze od przyznanego dominikanom przez papieża Aleksandra IV w 1260 roku, prawa urządzania odpustu na pamiątkę powstania w Gdańsku – z inicjatywy świętego Jacka, który był uczniem założyciela zakonu – dominikańskiego klasztoru. Był on dla miasta ważnym świętem, które ściągało szlachtę, a nawet samego króla. Gdańszczanie najbardziej zapamiętali jarmark z 1310 roku, kiedy to, korzystając z nieobecności w mieście króla Władysława Łokietka, Krzyżacy po raz pierwszy złupili miasto, mordując część kupców i ludności, przebywających na tym targu.

Jarmark św. Dominika trwał w Gdańsku bez przerwy przez kilka wieków. Dopiero II wojna światowa spowodowała, że zniknął z miasta na 33 lata. W 1972 roku z inicjatywy Wojciecha Święcickiego – dziennikarza popularnej gdańskiej popołudniówki "Wieczór Wybrzeża" – powrócono do tradycji tych spotkań. W latach siedemdziesiątych Jarmark był przede wszystkim imprezą handlową, umożliwiającą zakup poszukiwanych towarów. Na specjalnych pokazach, nazywanych "Żywym Żurnalem", można było zobaczyć najnowsze polskie kolekcje odzieżowe.

Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku, czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.

Od kilku lat dominikanie czynnie włączają się w Jarmark św. Dominika organizując festiwal „Dusza Jarmarku”. Trzem tygodniom handlowania i zabawy towarzyszą trzy tygodnie modlitwy, debat, spotkań i koncertów.

za: www.niedziela.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie