Watykan: rozważania Via Crucis przygotowane przez salezjanina

Rozważania Via Crucis, której Papież będzie przewodniczyć w Wielki Piątek w Koloseum, zostały przygotowane przez bpa Thomasa Menamparampila, salezjanina, arcybiskupa Guwahati (Indie).

To już po raz drugi Ojciec Święty powierza to zadanie synowi Ks. Bosko. W ubiegłym roku kard. Joseph Zen, biskup Hongkongu, przygotował i czytał rozważania w czasie Drogi Krzyżowej prowadzonej przez Papieża; nabożeństwo to każdego roku gromadzi wielką liczbę wiernych, zwłaszcza ludzi młodych.

Bp Menamparampil podkreśla w licznych oświadczeniach przekazanych mediom, że powierzenie mu tego zadania jest wyrazem bliskości papieża wobec chrześcijan, którzy cierpią prześladowania w Indiach z powodu swojej wiary.

“W rozważaniach Via Crucis rozmyślamy o cierpieniach Jezusa, jakich doświadczył pod koniec swojego życia; zastanawiamy się nad grzechami, które popełniliśmy i przez które świat cierpi. Modlitwy inspirują się wartościami ludzkimi, wartościami, które musimy odziedziczyć, aby stworzyć świat pokoju, świat lepszy”. To niektóre ze słów komentarza, w którym arcybiskup Guwahati wyjaśnia znaczenie rozważań Drogi Krzyżowej dla “The Telegraph”, czasopisma wydawanego w Indiach.

Arcybiskup salezjanin stwierdził, że w przygotowaniu tych tekstów rozważań Via Crucis na Wielki Piątek posłużył się duchową doktryną hinduską, która jest przeciwna przemocy.

Bp Menamparampil, oddający się wytężonej pracy duszpasterskiej, przyznał, że nie łatwo było przygotować te rozważania. Wyznaje, że musiał wykorzystać do tego nadarzające się wolne chwile w czasie wizyt duszpasterskich, i czasem, z braku prądu, niektóre rozważania były napisane nocą, ręcznie, na zwykłych kartkach papieru.

Bp Menamparampil znany jest jako obrońca pokoju, który przy różnych okazjach był pośrednikiem w konfliktach pomiędzy różnymi grupami etnicznymi i wyznaniowymi w swoim kraju.

Rozważania i teksty Drogi Krzyżowej są już dostępne na stronie internetowej Stolicy Apostolskiej.

Za: www.salezjanie.pl.

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie