Caritas: Podaruj Kroplę Miłości

Caritas rozpoczęła nową kampanię społeczną „Podaruj Kroplę Miłości”, której celem jest zachęcenie do honorowego krwiodawstwa w Polsce. Motywem zorganizowania kampanii jest XX Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego.

Stereotyp mówi, że darem może być jedynie pieniądz – tymczasem dar to przede wszystkim czas i miłość (przypominał o tym kardynał Stefan Wyszyński). Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo drugi człowiek potrzebuje pomocy, w szczególności chory, dlatego z okazji obchodzonego po raz dwudziesty Światowego Dnia Chorego, Caritas zachęca do odwiedzenia Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i honorowego oddawania krwi.

– Honorowe krwiodawstwo to poświęcenie i oddanie siebie innym. Bardziej czytelne i wymowne niż jakikolwiek inny czyn miłosierdzia. Ofiarowanie cząstki krwi drugiemu człowiekowi, by ratować jego zdrowie i życie, to wielki dar – tłumaczy ks. płk Zenon Surma, duszpasterz Honorowych Dawców Krwi.

Honorowe krwiodawstwo, choć powszechne, znane i praktykowane – potrzebuje promocji poprzez uwrażliwianie sumień na niesienie pomocy niematerialnej. Statystyki Narodowego Centrum Krwi pokazują, że aby operacje w szpitalach mogły być planowo wykonywane, a ofiary nagłych wypadków, mogły być uratowane – liczba stałych dawców w Polsce powinna wzrosnąć – krew jest potrzebna każdego dnia.

Oddanie „kropli” krwi to jeden z najcenniejszych darów, to danie drugiemu WIARY – często traconej w wyniku choroby, to niejednokrotnie NADZIEJA na wyleczenie, to dar chrześcijańskiej MIŁOŚCI BLIŹNIEGO. Tak uczył nas Jan Paweł II. To niewiele, a zarazem najwięcej, bo krew to życie!

– By pomóc drugiemu, zwłaszcza choremu, trzeba poświęcić część swojego czasu i życia. Do takiej postawy zachęcał św. Maksymilian Maria Kolbe, patron honorowych dawców krwi. Wśród Polaków nie brakuje ludzi dobrej woli, o sercu wrażliwym, gotowym do najszlachetniejszego ofiarowania czasu i cząstki siebie drugiemu człowiekowi, czego dowodem jest sukces wielu kampanii, akcji i zbiórek prowadzonych przez Caritas w Polsce. Zachęcajmy własnym przykładem do honorowego krwiodawstwa jako daru siebie drugiemu człowiekowi – apeluje dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Kampania „Podaruj Kroplę Miłości” jest skierowana do wszystkich, którzy chcą podjąć wysiłek i ofiarować swoją krew chorym. W kampanię zaangażowały się Parafialne Zespoły Caritas, pracownicy i wolontariusze Caritas. Przystąpili do niej także duchowni, zgromadzenia zakonne i seminaria duchowne w całej Polsce. Jak zwykle nie brakuje młodzieży i środowisk akademickich oraz wsparcia Wojska. Światowy Dzień Chorego to pierwsza odsłona kampanii. Kolejna będzie miała miejsce 24 marca z okazji „Narodowego Dnia Życia”.

Krew można oddawać bez uszczerbku dla zdrowia ratując innym życie. Dawcą może być zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, posiadająca dokument ze zdjęciem, adresem i numerem PESEL. Wszelkie szczegóły dotyczące honorowego krwiodawstwa znajdują się na ulotkach dostępnych w parafiach, diecezjalnych Caritas oraz RCKiK.

Kampania „Podaruj Kroplę Miłości” jest realizowana we współpracy z Narodowym Centrum Krwi, Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutem Kardiologii, Instytutem Hematologii i Transfuzjologii. Patronat honorowy nad kampanią objęli: kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, bp Józef Guzdek oraz Klasztor na Jasnej Górze i Klasztor w Niepokalanowie.

Znajdź czas! Podaruj Kroplę Miłości.

Za: www.papiez.wiara.pl

Wpisy powiązane

Prawie 52 tysiące uczestników akcji „Misjonarz na Post”

Sercanie: Komunikat

Salezjanie – Czerwińsk: Niecodzienne nabożeństwo drogi krzyżowej