Spotkanie przedstawicieli zakonów męskich z terenu diecezji włocławskiej w Licheniu

Przedstawiciele zakonów męskich z terenu diecezji włocławskiej spotkali się w poniedziałek 17 stycznia, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Organizatorem spotkania był ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego sanktuarium, a jednocześnie delegat Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich ds. zakonów męskich w diecezji włocławskiej. Pierwszym punktem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której obecni na zjeździe zakonnicy mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Przed południem konferencję do zgromadzonych wygłosił ks. Jarosław Hybza MIC. Tematem wiodącym była próba spojrzenia na wspólnotę zakonną w kontekście rozpoczętej w ubiegłym roku przez papieża Franciszka drogi synodalnej. Prelegent ukazał również postać św. Józefa, od którego można uczyć się milczenia, słuchania Boga i rozeznawania Jego woli w codziennym życiu zakonnym.

W samo południe zakonnicy modlili się wspólnie podczas Eucharystii pod przewodnictwem ks. Bogusława Bindy MIC, przełożonego licheńskiej wspólnoty zakonnej księży i braci marianów. W homilii, nawiązując do biblijnej sceny powołania przez Chrystusa pierwszych uczniów, podkreślił m.in. misję apostołów: „współpracując z Duchem Świętym, mają wyzbyć się wszystkiego, by należeć całkowicie do Chrystusa i wydobywać ludzi z niewoli grzechu do nowego życia w Bogu” – mówił marianin.
Ostatnim punktem spotkania był wspólny posiłek, podczas którego zakonnicy mieli możliwość podzielenia się doświadczeniem przeżywania życia zakonnego.

W jednodniowym spotkaniu, które odbyło się w domu pielgrzyma “Arka” w Licheniu, uczestniczyli zakonnicy m.in. z Aleksandrowa Kujawskiego, Brdowa, Włocławka, Konina, Kazimierza Biskupiego oraz Lichenia. Kolejne spotkanie zaplanowane jest w marcu br. w Brdowie, w tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, którego opiekunami są ojcowie paulini.

Za: www.lichen.pl

Wpisy powiązane

Pasjoniści: Nowa Rada Prowincjalna

Kraków: Matka Aleksandra Zaręba przez kolejne 6 lat przełożoną dominikanek

O. Michał Bortnik OSPPE, nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry