Zielona Góra: Niezwykły rok łaski

– Osoby życia konsekrowanego (…) są kluczem otwierającym niebo – mówił bp Lityński.

”Przyjmij Boże Miłości i Miłosierdzia nasze oddanie, a przez wstawiennictwo Maryi Matki Kościoła i naszej Matki zachowaj nas w wierności do końca życia. Umocnij nas swoją łaską, byśmy byli czytelnym znakiem Twojej obecności w Kościele i w świecie”

– to fragment odnowienia ślubów zakonnych. We franciszkańskiej parafii pw. św. Franciszka w Zielonej Górze, 2 lutego, odbyła się dzisiaj uroczystość z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

Mszy św. na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – Drodzy Bracia i Siostry chcę to z mocą podkreślić, jesteście tymi, którzy dla Kościoła i dla świata otwierają niebo. Tak! Osoby życia konsekrowanego swoim radykalizmem, modlitwą, postem, jałmużną, pracą w biurze parafialnym, w hospicjum, w szpitalu, w sali wykładowej, w bursie, w domu pomocy społecznej, w kuchni, salce katechetycznej, zakrystii, kościele, kaplicy, z różańcem, z brewiarzem, są kluczem otwierającym niebo – powiedział biskup.

– Przecież te intencje, które dźwigacie każdego dnia to są intencje Kościoła otwierające niebo dla tych, którzy są w potrzebie. Jesteście nie raz adresatami wielu próśb ludzi, którzy do was przychodzą proszą o modlitwę i wsparcie w sytuacji, gdy jest jakaś trudność i problem. To wy spełniacie uczynki miłosierdzia, i co do duszy i co do ciała – kontynuował.

Zakonnicy i zakonnice podkreślają, że Rok Życia Konsekrowanego był niezwykłym czasem łaski. – Mogliśmy w tym czasie odkryć na nowo swoje powołanie i misję, aby z nadzieją kroczyć dalej – mówi s. Paulina Szołdra ze Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej z Głogowa.

– Ten rok pokazał mi, ale również i braciom jak ważne miejsce zajmujemy w Kościele. Myślę, że ludziom świeckim także – zauważa kapucyn o. Grzegorz Marszałkowski z Nowej Soli.

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje blisko 200 sióstr z 21 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 100 zakonników z 10 zgromadzeń. Cztery kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych, a dwie do stanu wdów konsekrowanych.

Więcej (zdjęcia) na: www.zgg.gosc.pl

Wpisy powiązane

Ponad 50 tys. uczestników akcji Misjonarz na Post

SYMPOZJUM: Św. Maksymilian św. Franciszkiem XX wieku?

Liturgia stacyjna w bazylice na krakowskiej Skałce