Ojciec Pio w Rosji

Kustodia Ukrainy i Rosji jako swego patrona ma świętego Ojca Pio – stygmatyka z Pietrelciny, jednego z bardziej sławnych kapucynów na świecie. Również w kapucyńskiej parafii w Rosji postać włoskiego kapucyna jest dość znana.

Parafia ma w swojej kaplicy figurę świętego, a od tego roku również jego relikwie. Przez wzgląd na powyższe okoliczności bracia kapucyni z parafii w Woroneżu podjęli inicjatywę peregrynacji po rodzinach relikwii swojego świętego współbrata. Każda rodzina, która zapragnie modlić się przed relikwiami świętego Ojca Pio, otrzyma je (w kolejności zgłoszeń) do swojego domu na okres 2 tygodni. Termin jest tak pomyślany, by każdy mógł odprawić w tym czasie 9-dniową nowennę za wstawiennictwem św. Ojca Pio. Do tego wydarzenia parafia przygotowywała się podczas 3-tygodniowego triduum.

Przez trzy kolejne niedziele głoszono słowo Boże przybliżające postać świętego w kluczu przypatrywania się 3 cnotom boskim: Wierze, Nadziei i Miłości. Zgłębiając tajemnice świętego życia Ojca Pio, poddawano rozważaniu, jak w obecnych czasach postępować zgodnie z boskimi cnotami. Czym są one dla nas, dlaczego są tak ważne w życiu chrześcijanina, skoro święta Matka Kościół tak często stawia nam je przed oczy?

Słowo Boże w kolejne niedziele głosili: 7 i 14 września br. Paweł Teperski, zaś 21 oraz dodatkowo 23 września, kiedy to przypada wspomnienie św. Pio, – br. Marek Bakierzyński, proboszcz parafii w Woroneżu. Brat Paweł dzielił się swoimi wspomnieniami z pobytu w San Giovanni Rotondo. Peregrynacja relikwii rozpoczęła się zaraz po uroczystościach. Od tego czasu w kapucyńskiej parafii każdego 23 dnia miesiąca będą miały również miejsce nabożeństwa za wstawiennictwem świętego Ojca Pio z Pietrelciny.

Bracia Mniejsi Kapucyni z Woroneża w Rosji

Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska.

Wpisy powiązane

Nowy generał saletynów

Japonia: Dzień Brata Zenona Żebrowskiego w ambasadzie RP w Tokio

Relikwie męczenników z Pariacoto w Irlandii