Od marca jubileusz św. Alojzego Gonzagi. Dowiedz się, jak uzyskać odpust zupełny

Od marca 2018 do marca 2019 r. trwa rok jubileuszowy św. Alojzego Gonzagi. Decyzją Stolicy Apostolskiej obchodzony jest on w rzymskim kościele św. Ignacego, gdzie spoczywa św. Alojzy, i we wszystkich kościołach noszących jego wezwanie.

W świątyniach tych można uzyskiwać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: spowiedź, Komunia św., brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

Alojzy Gonzaga (1568-1591) to jeden z najmłodszych kanonizowanych jezuitów. Jako nastolatek był paziem na dworze króla Hiszpanii Filipa II. Wbrew woli rodziny wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Nie doczekał jednak święceń kapłańskich, gdyż zmarł w wieku 23 lat, opiekując się chorymi na dżumę w Rzymie. Beatyfikował go w 1605 r. papież Paweł V, a kanonizował w 1726 r. (razem z innym młodym jezuitą, św. Stanisławem Kostką) papież Benedykt XIII, który trzy lata później ogłosił go patronem studentów. W św. Alojzy został decyzją Piusa XI patronem młodzieży katolickiej, zaś w 1991 r. Jan Paweł II ogłosił go patronem chorych na AIDS.

Nadzwyczajny jubileusz św. Alojzego zbiega się ze zgromadzeniem Synodu Biskupów nt. wiary i rozeznawania powołania ludzi młodych. Poprzez jubileuszowe obchody Towarzystwo Jezusowe chce zwrócić uwagę właśnie na aktualność rozeznawania: słuchania natchnień Ducha Świętego, by na tej podstawie podejmować życiowe wybory.

Chce także wskazać na aktualność postaci św. Alojzego – deklaruje o. Massimo Nevola, przełożony jezuickiej wspólnoty przy kościele św. Ignacego. Chodzi m.in. o ukazanie jego miłości miłosiernej jako prawdziwego świadectwa chrześcijańskiego w życiu codziennym. Św. Alojzy oddał się bez reszty pomocy chorym, od których zaraził się śmiertelną chorobą.

Program obchodów jubileuszowych obejmuje zarówno nabożeństwa, jak i konferencje. Jedna z nich, nt. odwagi podejmowania decyzji, odbyła się 13 kwietnia w Rzymie z udziałem teologa. Podczas kolejnej, zaplanowanej na 1 czerwca, astrofizyk z Obserwatorium Watykańskiego będzie mówił o powołaniu do badań naukowych. Następne spotkania dotyczyć będą rozeznawania w polityce (19 października), wolności serca (23 listopada, z udziałem o. Marko Rupnika) i zbawienia we wspólnocie (11 stycznia, z udziałem br. Enzo Bianchiego ze Wspólnoty Monastycznej z Bose). Prał. Marco Frisina prowadzić będzie Lectio Divina (modlitewne czytanie Pisma Świętego).

Jezuici zamierzają wydać w czterech językach książkę “Ja, Alojzy”, autorstwa o. Federico Pelicona, a także płytę DVD o bohaterze jubileuszu.

Głównym punktem jubileuszu będzie Mszą św., jaką kard. Mauro Piacenza, prefekt Penitencjarii Apostolskiej odprawi w kościele św. Ignacego 21 czerwca, we wspomnienie liturgiczne św. Alojzego. Obchody zakończą się 9 marca 2019 r. wykonaniem specjalnie na tę okazję skomponowanego oratorium.

KAI/pch

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

S. Nathalie Becquart: diakonat kobiet mógłby być pozostawiony decyzji Kościołów lokalnych

„Najważniejsza była katolickość” – przedstawiciel episkopatu Rosji o „Proboszczowie dla synodu”

Włochy: Młodzi zakonnicy w formacji początkowej zastanawiają się nad tematem “Charyzmat i misja”. XIV Salezjańskie Dni Komunikacji Społecznej