Odezwa biskupa z Krymu – Jacka Pyla OMI

Do szczególnej modlitwy za pokój na Krymie, wzywa wiernych na Ukrainie i w Polsce, urzędujący tam biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolski Jacek Pyl, misjonarz oblat. Apel ten ponawia, po ogłoszeniu Rady Najwyższej Rosji, o zgodzi na interwencje wojskową  w Autonomicznej Republice Krymu.

Agencje prasowe potwierdzają, że na ulicach Krymu znajdują się nieoznakowane wojska, które po zgodzie Rady Najwyższej Rosji, na interwencje wojskową, zaczynają ukazywać swoją przynależność narodową. Na razie na ulicach jest spokojnie, choć pojawia się co raz więcej blokad – powiedział bp Jacek.

Na pytanie o wyjazd na Zachodnią Ukrainę czy do Polski, w realnej sytuacji zagrożenia wybuchem konfliktu zbrojnego, odparł: „Pasterz pozostaje ze swoimi owcami, nawet w trudnej sytuacji, a nawet przede wszystkim w takiej”. Biskup stara się, aby parafie w miarę normalnie funkcjonowały w zaistniałej sytuacji. „Wszyscy modlimy się i pościmy w intencji pokoju” – dodaje. W łączności, ze swym biskupem ordynariuszem, a także zasięgnięciu informacji, o ewentualnie zamkniętych drogach, stara się odwiedzać wspólnoty katolickie.

Hierarcha katolicki przypomniał w niedawnej odezwie, w której prosił o modlitwę i post w intencji pokoju, że na tym terenie mieszkają obok siebie Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy Krymscy, również ludzie o korzeniach ormiańskich, polskich, niemieckich, czeskich i innych. „Przez całe stulecia mieszkali tu w przyjaźni i pokoju prawosławni, muzułmanie, protestanci, katolicy, Żydzi, Karaimi, członkowie innych wyznań i niewierzący i dzisiaj nie pozwólmy, aby podzieliły nas pochodzenie lub wiara” – zaapelował bp Pyl.

Bp Jacek Pyl (ur. 17 sierpnia 1962 r. w Podłężu) należy do zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. został konsekrowany na biskupa pomocniczego diecezji odesko – symferopolskiej. Ordynariusz diecezji mieszka na co dzień w Odessie, a bp Jacek Pyl, w stolicy regionu krymskiego – Symferopolu.

Za: www.oblaci.pl

Wpisy powiązane

Rzym: digitalizacja jezuickich archiwów dotyczących Holokaustu

Kapucyni: Kapituła Kustodii Białorusi

Berdyczów: w głównym sanktuarium modlono się za Ukrainę