Republika Zielonego Przylądka: polskie władze wsparły ośrodek opiekuńczy kapucynów

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski przekazało wsparcie finansowe na rozwój zakładu opiekuńczego w Republice Zielonego Przylądka prowadzonego przez ojców kapucynów. Jak poinformował KAI ambasador RP w Dakarze Bartłomiej Zdaniuk, który akredytowany jest także w Republice Zielonego Przylądka wsparcie trafiło w ramach środków przekazanych kilka miesięcy temu na pomoc dla ośrodka pomocy dziennej dla dzieci z rodzin wrażliwych społecznie, który prowadzony jest przez franciszkańskich duchownych w mieście Mindelo, na wyspie São Vicente.

Placówka ta za sprawą funduszy przekazanych przez polskie MSZ została znacząco powiększona i wyposażona. – Mamy nadzieję, że okazana przez nas pomoc pozwoli w tym ośrodku poprawić warunki przyjmowania dzieci i opieki nad nimi – powiedział polski dyplomata przebywający w tej byłej portugalskiej kolonii, gdzie w środę złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Republiki Zielonego Przylądka Jose Marii Nevesa.

W ostatnim czasie dzięki wsparciu polskiej ambasady uruchomiono również w Republice Zielonego Przylądka ogród warzywny z systemem automatycznego nawadniania. Jest on zlokalizowany w miejscowości Ribeiro da Barca, w północnej części wyspy Santiago, innej wchodzącej w skład archipelagu Wysp Zielonego Przylądka.

Ojcowie kapucyni posługują w Republice Zielonego Przylądka od 1947 r. Poza rodzimymi duchownymi pracują w tamtejszej wspólnocie lub posługiwali w nieodległej przeszłości też kapłani z Portugalii. Do kraju tego na szkolenia formacyjne wysyłani są zarówno kabowerdeńscy duchowni, jak też świeccy wolontariusze współpracujący z kapucynami.

mz/KAI

Wpisy powiązane

Unia Europejskich Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych spotkała się w Czechach

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

Watykan: 80 lat kończy kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer, SJ