Węgry: zakonnicy pielgrzymowali do najważniejszego sanktuarium kraju

Ponad 200 zakonnic i zakonników pielgrzymowało w weekend do najważniejszego miejsca pielgrzymek maryjnych na Węgrzech, Mátraverebély-Szentkút. Liturgii przewodniczył emerytowany biskup mukaczewski Antal Majnek. W kazaniu franciszkanin podkreślił powołanie zakonników do życia w bliskiej więzi z Bogiem i bliźnimi oraz do roli mediatora na rzecz pokoju. Pielgrzymki duchowieństwa zakonnego są organizowane od 2015 roku przez biuro Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych na Węgrzech.

Podczas spotkania historię marystów na Węgrzech przypomniał o. Tristany De Juan Pablo Adolfo, jeden z zakonników tego zgromadzenia istniejącego od 1816 r. Maryści po raz pierwszy osiedlili się na Węgrzech w 1927 r., kiedy przybyli tam mnisi z Turcji i założyli szkołę. Podczas II wojny światowej ukrywali żydowskie dzieci. Komunistyczny rząd cofnął im zezwolenie na działalność. Zakonnicy powrócili na Węgry w 1999 r. i obecnie opiekują się najbardziej pokrzywdzonymi dziećmi w Ostrzyhomiu i Karcag.

Obecnie na Węgrzech funkcjonuje 90 zgromadzeń zakonnych. Zrzeszają łącznie 1 146 członków, z czego 633 to zakonnice, a 513 to zakonnicy. Średnia wieku wynosi 57 lat. Współpracę między zakonami koordynuje Biuro Konferencji Przełożonych Zakonnych w sześciu obszarach: edukacji, duszpasterstwa powołaniowego, komunikacji, spraw finansowych i społecznych, duchowości. Realizowane są wspólne programy i tworzone są sieci wzmacniające współpracę.

ts/KAI

Wpisy powiązane

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

Papież: Wenecja jest wezwana do bycia znakiem braterstwa

Kijów: przełożeni zakonni mówili o kwestii ubezpieczeń i obecności duchownych w wojsku