Misjonarze Świętej Rodziny

Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny, Misjonarze Świętej Rodziny
Congregatio Missionariorum a Sacra Familia (MSF)

Dane teleadresowe

Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny Prowincja Polska
ul. Małoszyńska 27
60-176 Poznań 47
tel. (0-61) 868-99-81
fax: (0-61) 862-03-04
e-mail: kuriamsf@msf.opoka.org.pl
strona internetowa: www.misjonarzemsf.pl

 

Historia

Historia Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny rozpoczęła się w zupełnie nieznanej francuskiej górzystej wiosce, La Salette. Dzisiaj jest to miejsce znane z objawienia się Matki Bożej dwojgu pastuszkom, Maksyminowi Giraud i Melanii Calvat w dniu 19 września 1846 roku. Maryja w półgodzinnym orędziu ze łzami w oczach prosiła, by dzieci przekazały Jej słowa całemu światu.

Wkrótce wezwanie Matki Bożej zostało podjęte przez miejscowego biskupa i księży z diecezji. Z ich inicjatywy powstało Zgromadzenie Saletynów, które za główny cel obrało sobie głoszenie Orędzia Maryi. Jednym z członków tego Zgromadzenia był O. Jan Berthier, Założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.

28 września 1895 roku w Grave (Holandia), w byłych koszarach wojskowych, rozpoczęły się zajęcia dla pierwszych kandydatów do naszego Zgromadzenia. Ważnym momentem dla nowo powstałej wspólnoty zakonnej był dzień święceń kapłańskich pierwszych trzech diakonów (20 sierpnia 1905 roku).

Do Polski Misjonarze przybyli 24 lutego 1921 roku. Pierwsze domy zakonne powstały w Wieluniu, Kazimierzu Biskupim k. Konina oraz w Górce Klasztornej (ok. 40 km od Piły). Ks. Antoni Kuczera MSF, który zapoczątkował posługę w Polsce, był zarazem pierwszym prowincjałem MSF.

W przeciągu osiemdziesięciu lat pracy na polskich ziemiach powstało kilkanaście domów zakonnych, min. w: Rzeszowie, Gliwicach, Szczytnej, Poznaniu (Dom Prowincjalny), Bąblinie, Świdrze, Złotowie i Wielkim Klinczu k. Kościerzyny (dziś parafia i nowicjat). Współbracia z Polski pracują także w Austrii, Kanadzie, Niemczech, północnej Norwegii, Papui Nowej Gwinei, Włoszech, a ostatnio także na Białorusi i w Czechach.

 

Założyciel

Jan Chrzciciel Berthier urodził się 24 lutego 1840 r. w Chatonnay w południowo-wschodniej Francji, w rodzinie wiejskiej. Święcenia diakonatu otrzymał 5 kwietnia 1862 r. w Grenoble, po czym wstąpił do misjonarzy z La Salette, u których przyjął święcenia kapłańskie. Mimo słabego zdrowia spędził prawie 40 lat w La Salette, by w tym sanktuarium maryjnym służyć pielgrzymom, pisać kronikę wydarzeń i wydawać publikacje o tamtejszych objawieniach Matki Bożej. W wielu diecezjach Francji zyskał sobie sławę jako gorliwy misjonarz ludowy o wielkiej sile przekonywania.

W latach 1865-1907 napisał 44 książki oraz opublikował szereg artykułów w kilku czasopismach katolickich. Wydał drukiem podręcznik i rozprawy naukowe dla duchowieństwa, opublikował w formie popularnej liczne książki dla rodzin chrześcijańskich. W szczególny sposób oddał się apostolatowi powołań jako wykładowca i dyrektor w niższym seminarium zakonnym w Corps oraz w Wyższym Seminarium Duchownym Saletynów w Leuk-Susten w Szwajcarii.

Uwieńczeniem tej rozległej działalności ks. Berthiera było utworzenie Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, ukierunkowanego na formację powołań misyjnych, co nastąpiło 28 września 1895 r. w Grave, po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia Stolicy Apostolskiej i własnych przełożonych. 20 sierpnia 1905 roku odbyły się święcenia pierwszych trzech diakonów w nowym Zgromadzeniu.

Trzy lata później, 16 października 1908 roku Jan Berthier odszedł do Pana, któremu tak gorliwie i z oddaniem służył przez całe lata. Pracowite życie zakonnika, misjonarza-rekolekcjonisty, autora wielu książek naukowych i popularnych, a przede wszystkim założyciela nowej wspólnoty zakonnej, uwieńczone zostało wspaniałą nagrodą – Misjonarze Świętej Rodziny nieprzerwanie głoszą Słowo Boże w wielu krajach świata, a otaczając duszpasterską opieką rodziny ukazują im Świętą Rodzinę z Nazaretu jako wzór zawierzenia Bogu i troski o drugiego człowieka. 16 grudnia 1950 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jeana Berthiera. Odtąd przysługuje mu tytuł Sługi Bożego.

Wpisy powiązane

Misjonarze Monfortanie

Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia

Mali Bracia Jezusa